House: Milióny divákov, 177 epizód, osem rokov, jeden doktor

Autor: Martin Decký | 24.5.2012 o 19:59 | (upravené 24.5.2012 o 21:37) Karma článku: 8,94 | Prečítané:  562x

21. máj sa stal v Los Angeles dňom Housa. Americké veľkomesto tak zlatým písmom zapísalo tento seriál do americkej kinematografie. Zaslúžil si to?

Slovenské seriály často postrádajú kreatívnosť, nápaditosť, niektoré aj význam a posolstvo. Našťastie tu máme tie zahraničné. Niekedy ešte horšie, no niekedy tak dobré, že sa vám vryjú do pamäte na veľmi dlhú dobu. Pre mňa je House, M.D. rozhodne jedným z nich. Seriál o krívajúcom doktorovi z New Jearsey, ktorého hrá Brit sa postupne stal jedným z najobľúbenejších seriálov na celom svete.

House je drzý. Každého podceňuje, nemá rešpekt. "Nie je zdvorilý. Nie je to osoba, ktorú by ste chceli predstaviť vašej matke. No na druhej strane je to človek neustále hľadajúci pravdu. A táto pravda by mohla jedného dňa zachrániť váš život alebo život niekoho, koho milujete. Pre mňa je hrdina," opísal svoju životnú rolu Hugh Laurie.

V závere seriálu dochádza k viacerým prevratom. Wilsonovi, jedinému skutočnému Housovmu priateľovi, diagnostikujú rakovinu. Zostáva mu 5 mesiacov života. House však porušil podmienku a musí ísť naspäť do väzenia odpykať si posledných 6 mesiacov. Svojmu poslednému pacientovi diagnostikuje neliečiteľnú chorobu a ten sa tvárou v tvár smrti rozhodne oklamať políciu a ísť do väzenia namiesto Housa. House však zistí, že sa mýlil. Diagnóza nebola správna a pacient bude žiť, čo znamená, že do väzenia pôjde on. Housov život je o odhaľovaní pravdy a preto sa rozhodne pacienta vyliečiť. Pacient závislý na drogách sa však predávkuje a House s ním uviazne v horiacom dome. Bolesť, ktorú pociťuje, je neznesiteľná. Vyliečil stovky osôb, no jeho jediný priateľ byť vyliečený nemôže a zostávajú mu posledné mesiace. Rozhodne sa všetko zahodiť za hlavu. Medicínske hádanky, možnosť mať predpísané lieky proti bolesti a mnoho ďalšieho. Vie, že do väzenia pôjde, no to mu nezabráni sa obetovať. Narafičí svoju vlastnú smrť a vymení 5 mesiacov s priateľom za všetko, čo mal. House, jeden z najznámejších filmových mizantropov, sa tak stáva symbolom obetavosti.

David Shore síce úplne nevyvrátil, že sa už nikdy k postave Housa nevráti, no je to veľmi nepravdepodobné. Na otázku ako si predstavuje osud Housa po Wilsonovej smrti odpovedal nasledovne: "O tom to nie je. Príbeh končí tam, kde končí."

Pre mňa osobne House znamenal najmä obrovské množstvo minút kvalitného seriálu, fantastických dialógov a veľmi zaujímavých postáv. Sám o sebe sa stal istým posolstvom vzájomnej ľudskej znášanlivosti a verím, že svoje zlaté postavenie v kinematografickej sieni slávy si plne zaslúžil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Minúta po minúte: RTVS podľa Ruttkaya v súčasnej podobe neprežije

O post šéfa RTVS zabojuje deväť kandidátov.


Už ste čítali?